• انجمن توسعه اقتصادی

انجمن علمی دانشجویی توسعه‌ی اقتصادی و برنامه‌ریزی

تاریخچه و معرفی:

انجمن علمی توسعه‌ی اقتصادی و برنامه‌ریزی به‌عنوان یک‌نهاد دانشجویی خودجوش در مهرماه سال 1371 تأسیس و با تصویب اساسنامه از فروردین 1372 به‌طور رسمی آغاز به کار کرد.

زمینه فعالیت:

انجمن علمی توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی به‌منظور توانمندسازی دانشجویان، کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی متنوعی را برگزار کرده و می‌کند که این برنامه‌ها با توجه به مهارت‌های موردنیاز دانشجویان برای جذب در بازار کار و یا موفقیت در ارتقا رتبه علمی آن‌ها و با استفاده از برترین و باتجربه‌ترین اساتید حوزه‌های مختلف پیاده و اجرا می‌شوند.

همچنین این انجمن باهدف ایجاد فضای بحث و گفت‌وگوی علمی در ارتباط با مسائل اقتصادی روز داخلی و بین‌المللی، اقدام به برگزاری جلسات بحث آزاد اقتصادی و برگزاری نشست‌های تخصصی، با حضور برترین اساتید هر حوزه، می‌نماید و در راستای تشویق فعالیت‌های پژوهشی و خلاق در محیط دانشگاهی، این انجمن به برگزاری میزگردهای تخصصی و تعریف پروژه‌های پژوهشی جمعی و فردی مبادرت نموده که دستاورد این پژوهش‌ها در قالب نمایشگاه‌های علمی و نشریه‌ی انجمن مستندسازی و ارائه‌شده که ازجمله آن‌ها نیز می‌توان به نمایشگاه اشتغال یا ادامه تحصیل در سال 1397 و میزگرد شفافیت و فساد در اقتصاد ایران در فروردین 1398 اشاره کرد.

همچنین استاد راهنمای انجمن هم‌اکنون جناب آقای دکتر فرشاد مؤمنی، عضو هیئت‌علمی و استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، می‌باشند که بهره‌مندی انجمن علمی توسعه از راهنمایی‌ها و هدایت‌های چنین شخصیت برجسته و صاحب نامی در اقتصاد ایران، خود مزیت ویژه‌ای برای انجمن توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی محسوب می‌شود.

فعالیت‌های انجمن در سال تحصیلی 97-98:

به‌رسم هرساله در آغاز سال تحصیلی سال گذشته نیز انجمن علمی توسعه در راستای استقبال از دانشجویان نو ورودی، با توزیع بروشورهای معرفی دانشکده و انجمن و همین‌طور با توزیع نقشه دقیق محیط داخلی دانشکده و حومه آن، به‌عنوان نخستین انجمن دانشجویی مبتکر در این حوزه کوشید تا زمینه‌ی آشنایی هرچه مفیدتر دانشجویان با دانشکده خود را فراهم آورد.

ازجمله اقدامات انجمن در آبان ماه می‌توان به تشکیل حلقه‌های مطالعاتی درزمینه‌ی‌ تاریخ عقاید اقتصادی و همچنین برگزاری جلسات آشنایی با انجمن برای اعضای جدید اشاره کرد.

و در آذر ماه با برگزاری نشست شایسته‌سالاری در حاکمیت سعی شد تا انجمن با پرداختن به موضوعات نهادی، بار دیگر رسالت خود را در پرداختن و پیگیری مشکلات نهادی کشور به انجام رساند.

در بهمن ماه شورای مرکزی و شورای عمومی انجمن با تشکیل جلسه اقدام به تصویب اساسنامه جدید انجمن نمودند که در حال حاضر نیز مبنای فعالیت انجمن می‌باشد.

تاریخچه و معرفی:

پس از تغییر ساختار و کادر مدیریت انجمن در اسفند ماه، انجمن توسعه سال 1398 را پر کار آغاز کرد که ازجمله آن می‌توان به برگزاری نشست سخنرانی دکتر مؤمنی با موضوع شفافیت و فساد در اقتصاد ایران اشاره کرد.

همچنین دو جلسه‌ی سخنرانی دکتر عرب مازار یزدی در محل دفتر انجمن نیز در فروردین ماه با مشارکت حداکثری اعضا برگزار شد که درنتیجه‌ی این سلسله سخنرانی‌ها و دیگر جلسات مباحثه‌ی انجمن، انجمن توسعه‌ی اقتصادی و برنامه‌ریزی در کنار مرکز مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی اقدام به برگزاری همایش بین دانشگاهی شفافیت در دانشکده علوم سیاسی و حقوق دانشگاه تهران نمود که بازتاب بسیاری نیز در محافل خبری داشت و با اقبال بسیاری از سوی مخاطبان مواجه شد.

همچنین ویژه‌نامه شفافیت نیز با همکاری انجمن علمی توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی و مرکز مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی نیز به چاپ رسید و مجموعه مقالات اعضای انجمن توسعه نیز در ذیل آن منتشر شد.

در زمینه‌ی فعالیت‌های فرهنگی نیز مراسم جشن شب یلدای انجمن به‌رسم هرساله در 27 ام آذر ماه با حضور اعضای فعلی و اسبق انجمن برگزار شد.

چشم‌انداز:

انجمن علمی توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی به‌عنوان یک نهاد علمی-دانشجویی مستقل در راستای توسعه‌ی همه‌جانبه و متوازن کشور، در نظر دارد تا با بررسی نهادها و عوامل نهادی مؤثر در توسعه‌ی کشور و همچنین با توانمندسازی علمی دانشجویان در زمینه‌ی اقتصاد نهادی و مفاهیم توسعه، به بهترین شکل ممکن در توسعه کشور ایفای نقش کند که به این منظور در حال گردآوری منظومه‌ای کامل از آثار داخلی و بین‌المللی موجود در این زمینه‌ها می‌باشد.

همچنین در چشم‌انداز بلندمدت، این انجمن در نظر دارد تا خود را به‌عنوان قطب علمی-دانشجویی اقتصاد نهادی و نهادگرایی در سطح کشوری بیش از پیش مطرح کرده و در معرفی تفکرهای اقتصادی نوین و مؤثر در فضای علمی کشور پیشگام شود.

پل‌های ارتباطی انجمن:

پست الکترونیک به نشانی: Atu.edp@gmail.com

صفحه‌ی رسمی انجمن در اینستاگرام به آی دی: Edp.atu

و کانال اطلاع‌رسانی انجمن در تلگرام به نشانی: @anjomanelmiEDP

پل‌های ارتباطی انجمن:

دبیر انجمن: جناب آقای سید امین توکلانی (از اسفند 1397 تاکنون)

راه‌های ارتباط:

پست الکترونیکی به آدرس amintavakolani@gmail.com 

و در موارد ضروری شماره تماس 09022716299 می‌باشد.