• معرفی واحد های دانشکده

واحد خدمات آموزشی این بخش با بهر

واحد خدمات آموزشی
این بخش با بهره گیری از کارشناسان خبره و آموزش دیده با سرپرستی سرکار خانم الهام سليمي به انجام کلیه خدمات مرتبط با مسائل آموزشی دانشجویان می پردازد. دانشجویان جهت ثبت نام، پیگیری امور مرتبط با برنامه ریزی و برگزاری کلاس ها، پیگیری بخش نامه های ابلاغ شده، انجام امور فارغ التحصیلی و ... می توانند به این واحد مراجعه نمایند.  

واحد پژوهشی

این بخش با بهره گیری از کارشناسان خبره و آموزش دیده به انجام کلیه خدمات مرتبط با مسائل پژوهشی دانشجویان می پردازد. دانشجویان جهت چاپ مقالات، تشویق مقالات، اقدام جهت اخذ فرصت مطالعاتی، دریافت معرفی نامه جهت پژوهش در سازمان های دیگر و ... می توانند به این واحد مراجعه نمایند.

بخش انفورماتیک دانشکده

در بخش انفورماتیک، سایت کامپیوتری دانشکده  مجهز به اینترنت، اسکنر، پرینتر و تمامی نرم افزاهای تخصصی مورد نیاز دانشجویان می باشد و کلیه اموردانشجویان اعم از انتخاب واحد، واریز اینترنتی شهریه،حذف و اضافه، نمایش نمرات، تحقیقات دانشجویی و ... به صورت الکترونیکی انجام می شود. همچنین در این واحد امکان برگزاری کلاسهای آموزشی مجهز به دیتا پروژکتور  بر حسب نیاز دانشجویان نیز وجود دارد.همچنین وب سایت اختصاصی دانشکده به آدرس www.mcs.atu.ac.ir   حاوی آخرین اخبار دانشکده، جدیدترین آیین نامه های آموزشی و پژوهشی، اطلاعیه کلاس ها، اطلاعات تماس اعضای هیات علمی و کارمندان دانشکده و ... است.

کتابخانه

کتابخانه دانشکده با مجموعه ۸۵۰۰ جلد کتاب به زبان فارسی و ۶۵۰۰ جلد کتاب به زبان انگلیسی و تعداد ۳۷ عنوان نشریه به زبانهای فارسی و انگلیسی تشکیل شد. باتوجه به آنکه مجموعه اولیه کتابخانه، ادغامی از کتابهای موسسات دیگر می باشد به نوعی می توان قدمت این کتابخانه را از سال ۱۳۳۷ عنوان نمود.

تاسیس و آغاز به کار کتابخانه دانشکده  به سال ۱۳۳۷ هجری شمسی و تشکیل انستیتوی بازرگانی باز می گردد. این مرکز بعدها با عنوان مدرسه عالی بازرگانی و سپس با ادغام مجموعه کتب دوازده موسسه آموزش عالی از جمله مدرسه عالی بازرگانی،دانشکده حسابداری و علوم عالی نفت،مدرسه عالی بیمه ،مدرسه عالی خدمات جهانگردی  و اطلاعات، مدرسه عالی مهمانداری و خدمات پرواز، مرکز مطالعات مدیریت ایران، مدرسه عالی ایران زمین، سازمان مدیریت دولتی و دانشگاه علوم و فنون، در سال ۱۳۵۸ به  مجتمع علوم اداری و بازرگانی تغییر نام یافت و از سال ۱۳۶۲ تا کنون با تاسیس دانشگاه علامه طباطبائی با نام کتابخانه دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه خدمات خود را در اختیار دانش پژوهان قرار می دهد.ساختمان کتابخانه دانشکده اقتصاد از سه طبقه مجزا تشکیل شده است که بخش مخزن و امانت در طبقه اول قرار دارد.طبقه دوم به سالن مرجع،  نشریات، پایان نامه ها ، آرشیو و خدمات فنی اختصاص دارد و طبقه سوم بعنوان سالن مطالعه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

اهداف

 ۱-حمایت از برنامه های آموزشی،پژوهشی وفرهنگی دانشکده ازطریق گردآوری مجموعهای مورد نیازمنابع اطلاعاتی علمی وتخصصی مورد نیازکاربران

 ۲-استفاده ازتکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی و روشهای نوین اطلاع رسانی جهت تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید ودانشجویان

 وظایف

 ۱-گردآوری،سازماندهی واشاعه انواع مختلف منابع اطلاعاتی تخصصی ازجمله کتاب، نشریات، دیسکهای کامپیوتری،پایان نامه ها وگزارشها 

 ۲-فراهم آوری کتابهای ادبی،هنری،اجتماعی وداستانی مناس  برای استفاده د راوقات فراغت

 ۳-اطلاع رسانی در جهت معرفی منابع و خدمات و روشهای استفاده از کتابخانه

 ۴-فراهم آورد نفضای مناسب جهت مطالعه و تحقیق

 ۵-بررسی وارزیابی کارکتابخانه وارتقای کمی وکیفی منابع وخدمات کتابخانه درجهت تحقق بخشیدن به اهداف کتابخانه

 ۶-تلاش در جهت مکانیزه کردن خدمات کتابخانه جهت تسهیل دسترسی به منابع و بانکهای اطلاعاتی موجود و استفاده بهینه از نیروی انسانی و امکانات 

 عضویت

 دانشجویان متقاضی عضویت در کتابخانه  می توانند با مراجعه به بخش امانت کتابخانه برگه درخواست عضویت را تکمیل کرده و سپس با تحویل مدارک لازم(دوقطعه عکس، کارت دانشجویی یا برگه انتخاب واحد و کارت شناسایی معتبر) به مسئول مربوطه کارت عضویت را دریافت نمایند .کارکنان  دانشکده  نیز می توانند با ارائه کارت شناسائی معتبر (اداری) و تکمیل فرم عضویت از منابع کتابخانه استفاده نمایند .

  مقررات امانت  

 دانشجویان سایر دانشکدههای  دانشگاه علامه طباطبائی  با ارائه کارت عضویت  کتابخانه در  روزهای سه شنبه می توانندازمنابع  کتابخانه  دانشکده اقتصاداستفاده نمایند.(دو عنوان کتاب)

دانشجویان و اساتید سایر دانشگاهها در صورت عضویت در طرح غدیر می توانند منابع کتابخانه را در چارچوب مقررات این طرح به  امانت گیرند. دانشجویان میهمان با ارائه کارت دانشجویی دانشگاه مبدا  و ارائه برگ انتخاب واحد هر ترم، تعداد دو عنوان کتاب  به مدت دو هفته به امانت گیرند.

شرایط کلی امانت

· امانت کتاب مختص هیات علمی ، دانشجویان و کارکنان می باشد .

· حفظ و نگهداری کتاب امانت گرفته شده و بازگشت سالم و بدون نقص آن به عهده امانت گیرنده است .

· کتاب امانت گرفته شده باید راس تاریخ مقرر به کتابخانه باز گردانده شود.

·  تابهای مرجع ،نشریات و پایان نامه هادر سالن کتابخانه قابل استفاده است .

 نحوه بازگرداندن منابع و تمدید آنها

 کتابهای امانت گرفته شده  پس از انقضای مدت مقرر باید به کتابخانه باز گردانده شود  ودر صورت نیاز متقاضی به تمدید مدت امانت در چهارچوب مقررات اقدام می گردد. عدم بازگشت به موقع منابع کتابخانه موجب می گردد تا دانشجو بر اساس مدت تاخیر از امانت گرفتن منابع کتابخانه محروم گردند.

 خسارت به منابع کتابخانه

 در صورت وارد شدن هر گونه آسیبی اعم از گم شدن  یا صدمه دیدن به منابع کتابخانه گیرنده  موظف است آن را جبران کند و در صورت مفقود شدن ملزم به جایگزین کردن آن است در  مواردی که منابع امانت داده شده مفقود گردد و مراجعه کننده نتواند عین آن راتهیه کند با نظر  مسئول کتابخانه می تواند کتاب و یا منبع دیگری را جایگزین نماید .

  بخش مرجع، نشریات و پایان نامه ها

کلیه منابعی که در بخش مرجع و نشریات نگهداری می شوند امانت داده نمی شوند و فقط در سالن  کتابخانه قابل استفاده می باشند، اما تهیه کپی و تکثیر از آنها امکان پذیر می باشد. امکان تکثیر از پایان نامه ها به دلیل منع قانونی امکان پذیرنمی باشد و  مراجعه کنندگان می توانند فقط در سالن مطالعه ازاین منابع استفاده نمایند.

بخش خدمات فنی

بخش خدمات فنی در طبقه دوم ساختمان کتابخانه با فضایی به وسعت ۵۶ متر مربع از دو واحد فهرست‌نویسی لاتین و فهرست‌نویسی فارسی تشکیل شده است. انتخاب، تهیه و سازماندهی کتب چاپی و الکترونیک فارسی و لاتین از جمله وظایف این بخش می‌باشد. تمامی کتابها پس از خریداری وارد این بخش می‌شوند و بعد از ثبت، کتابها بر اساس رده‌بندی دیویی فهرست‌نویسی می‌گردند. کتابها پس از فهرست‌نویسی آماده‌سازی می‌گردند تا پس از آماده‌سازی به بخش امانت تحویل گردند.این بخش موظف است کلیه کتاب‌های فارسی و لاتین را پس از نیازسنجی از کاربران بر اساس اولویت‌ها و خطی مشی مدون کتابخانه تهیه نماید. اعضای هیأت علمی و دانشجویان می‌توانند مشخصات کتاب‌های مورد نیاز خود را به این بخش ارائه دهند تا پس از بررسی‌های لازم بر اساس خط مشی کتابخانه نسبت به خرید کتب درخواستی اقدام گردد.