• خبر روز


فراخوان مقاله كنفرانس بین المللی «هزاره خيام»

کنفرانس بین المللی «هزاره خیام» از سوی مرکز خیام متعلق به دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری دانشگاه های نبریخا و کمپلوتنسه اسپانیا 27 و 28 بهمن سال جاری برگزار می شود.

دکتر نجمه شبیری مدیر گروه آموزشی زبان اسپانیایی و رئیس این کنفرانس در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه ضمن اعلام این خبر گفت: این کنفرانس بین المللی با پیشنهاد دانشگاه علامه طباطبائی و در راستای نام گذاری سال جاری با نام هزار خیام از سوی مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در اسپانیا که زیر نظر دانشگاه علامه طباطبائی در دانشگاه نبریخا راه اندازی شده است، برگزار خواهد شد.
او با اشاره به گسترش و توسعه همکاری ها در قالب تفاهم نامه های همکاری متقابل میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه های اسپانیا افزود: این کنفرانس علمی بین المللی به دنبال راه اندازی مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در دانشگاه نبریخا که زیر نظر دانشگاه علامه طباطبائی فعالیت می نماید با هدف معرفی فرهنگ ایرانی و دانشمندان نامی آن و بررسی ابعاد مختلف شخصیت علمی این دانشمند ایرانی در سطح بین المللی تدارک دیده شده است.
دکتر شبیری بابیان محورهای همایش اضافه کرد: خيام در كشورهاي مختلف جهان، وجوه مختلف شخصيت خيام، رباعيات مستند خيام، چهره خيام در شرق و غرب، ترجمه پذيري رباعيات خيام، خيام و حكمت، خيام و نجوم، خيام و رياضی، خيام و شعر، خيام و عرفان ازجمله محورهای موردبررسی این کنفرانس دوروزه با حضور استادان، صاحب‌نظران و شخصیت‌های علمی و فرهنگی بین‌المللی خواهد بود.
او در خصوص زمان برگزاری کنفرانس گفت: این کنفرانس به مدت دو روز، 27 بهمن در دانشگاه نبریخا و 28 بهمن در دانشگاه کمپلوتنسه برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی خیام اولین مرکز آموزش زبان فارسی‌ است که دریکی‌ از دانشگاه‌های اسپانیا دایر شده است و با توجه به مسئولیت دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان هماهنگ‌کننده روابط دانشگاهی ایران و اسپانیا این مرکز زیر نظر دانشگاه علامه طباطبائی فعالیت می‌نماید.

دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨ - ١٤:٤٧ شماره خبر: ١٠٠٨٦ بازدید: 1366نسخه چاپي