• تاریخچه

 

  دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه­ طباطبایی با پیشینه ­ای که به زمان تأسیس مدرسه عالی بازرگانی در سال 1337 بازمی­گردد،‌ یکی از ریشه ­دارترین دانشکده­ های اقتصاد در کشور است.  

این دانشکده با دارا بودن بیشترین تعداد عضو هیأت علمی در بین دانشکده­ های اقتصاد سراسر کشور، تنوعی بی­ بدیل را در تخصص ­ها و دیدگاه ­های مختلف داراست که نتیجه آن در تنوع رشته ­ها و گرایش­ های مختلف اقتصاد متبلور شده است. این ویژگی­ در کنار مزیت­های دیگری همچون وجود قطب علمی اقتصاد توسعه،‌ پژوهشکده علوم اقتصادی و دارا بودن فصلنامه ­های علمی-پژوهشی متعدد (فصلنامه پژوهشنامه اقتصادی، فصلنامه پژوهشهای اقتصادی ایران،‌فصلنامه اقتصاد انرژ‍ی ایران و فصلنامه اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی) سبب شده تا همواره مورد توجه ویژه نهادهای سیاستگذاری و برنامه­ ریزی کشور قرار گرفته و به عنوان سرمایه­ ای نمادین در آموزش و پژوهش اقتصاد در ایران،‌ ایفای نقش نماید.

برگزاری همایش ­های ملی و نشست­ ها و کارگاه ­های آموزشی و پژوهشی تخصصی متعدد،‌ محیط دانشکده را به فضایی پویا تبدیل نموده است. تمامی مزیت­های مذکور سبب شده تا متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع مختلف رشته اقتصاد، این دانشکده را به عنوان اولویتی آرمانی انتخاب نمایند. این دانشکده تاکنون در مقاطع و گرایش‌ های مختلف به شرح زیر دانشجو پذیرفته است:

مقطع کارشناسی در 4 رشته اقتصاد بازرگانی،‌اقتصاد صنعتی،‌ اقتصاد کشاورزی و محیط زیست و اقتصاد نظری

مقطع کارشناسی ارشد در 4 گرایش اقتصاد نظری،‌ اقتصاد توسعه و برنامه ­ریزی، ‌اقتصاد محیط زیست و تجارت الکترونیک

مقطع دکتری در 3 رشته علوم اقتصادی (با گرایش­های اقتصاد بین ­الملل،‌اقتصاد ایران،‌اقتصاد ریاضی،‌اقتصاد سنجی،‌اقتصاد پولی،‌اقتصاد مالی،‌اقتصاد منابع،‌اقتصاد شهری و منطقه ­ای، ‌توسعه اقتصادی و اقتصاد بخش عمومی)،‌اقتصاد نفت و گاز (با گرایش­های بازارها و مالیه نفت و گاز و حقوق و قراردادهای نفت و گاز) و فلسفه اقتصاد اسلامی.